بهترین روش استفاده از الپتیکال و اسکی فضایی + نحوه صحیح ورزش

طرز کار با دستگاه الپتیکال

اسکی فضایی یا الپتیکال یکی از محبوب ترین وسایل ورزشی است که در باشگاه های بندسازی و محیط های خانگی جهت تناسب اندام و چربی سوزی استفاده می شود . ورزش کردن با الپتیکال مانند چند حرکت ورزشی شامل پله نوردی،  پدال زدن و انجام حرکاتی مانند اسکی کردن است. طراحی این دستگاه منحصر به فرد است ؛ زیرا برای گذاشتن پاها روی دستگاه پاها را در یک فضای بیضی شکل قرار می دهید در حالی که دستتان را برای تقویت عضلات بدن ، به عقب و جلو حرکت می دهید. اسکی فضایی بسیار ساده، و قابل استفاده است و تاثیر منفی بسیار کمی روی مفاصل به خصوص روی زانوها دارد. این دستگاه برای کم کردن وزن و رسیدن به تناسب اندام بسیار پرکاربرد است و برای همه سنین مناسب است. همین خصوصیات منحصر به فرد الپتیکال است که باعث می شود انتخاب بسیار خوبی برای استفاده در باشگاه و یا منازل باشد.
روش استفده از الپتیکال

روش استفاده از الپتیکال یا اسکی فضایی

همیشه به یاد داشته باشید که تمرین خود را با گرم کردن عضلات آغاز کنید. قبل از استفاده از الپتیکال چنددقیقه حرکات ورزشی کششی انجام دهید . سپس برای شروع و استفاده از  دستگاه چند دقیقه اول را با سرعت کمتر آغاز کنید و بعد از آن شدت و سرعت را به مرور زیاد کنید . بیشتر افراد فقط به این نکته فکر می کنند که فقط کار با دستگاه به هر نحوی که شده باعث تناسب اندام خواهد شد ؛  اما این کار نادرست است. برای بهتر نتیجه گرفتن شما باید یک برنامه تمرینی داشته باشید و بر اساس آن به ورزش کردن بپردازید. اگر برای اولین بار از الپتیکال استفاده میکنید ، حتماً دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه را مطالعه فرمایید  یا به کمک مربی با تجربه و یا حتی از اینترنت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

به یاد داشته باشید که همه دستگاه های الپتیکال کمی با هم تفاوت دارند قبل از شروع ورزش راهنمایی های ضروری  دستگاه را دریافت کنید. ابتدا چند دقیقه اطلاعات روی کنسول دستگاه مشاهده کنید تا با نحوه عملکرد آن آشنا شوید. در راهنمای استفاده و دستورالعمل، نحوه استفاده از دستگاه مورد نظر به صورت ساده توضیح داده شده است . پاهای خود را بر روی پدال بگذارید و کنسول را مشاهده کنید. معمولا دستگاه ها بدین صورت است که تا زمانی شروع به پدال زدن نکنید اتفاق خاصی نخواهد افتاد و برای کار کردن دستگاه باید ابتدا حرکت کنید. با روشن شدن نمایشگر اسکی فضایی و فشار وارد کردن به پدال ها ، همزمان دسته های الپتیکال را نیز با دست های خود حرکت دهید و شروع به ورزش کنید. با استفاده از دستورالعمل های روی کنسول یکی از برنامه های از پیش تعیین شده ( در صورت داشتن این امکان )  و مقدار سرعت و سختی پدال زدن را چک کنید. آرام آرام پدال بزنید و در این میان از دکمه ها و نحوه کارکرد آن ها مطلع شوید تا بتوانید در جلسات بعدی با آگاهی بیشتری تمرین کنید. با فشردن دکمه میزان سختی ( یا چرخاندن اهرم آن روی کنسول ) در پدال زدن، مقاومت پدال را زیاد و کم کنید . این ویژگی باعث می شود تمرین هایی با شدت بیشتر جهت افزایش ضربان قلب، انجام تمرینات هوازی برای لاغری و تقویت کردن عضلات بدن را داشته باشید. روی حرکات پاهای خود تمرکز کنید و آنها را به عقب و جلو حرکت دهید . باید بتوانید بدون گرفتن دسته های دستگاه برای پشتیبانی، تعادل خود را حفظ کنید . از گرفتن دسته ها خود داری کنید و مستقیم به جلو نگاه کنید.

نکاتی در هنگام استفاده از دستگاه الپتیکال

قبل از خرید الپتیکال و استفاده از دستگاه ، برای ورزش کردن هدف گذاری کنید. از خود سوال کنید که دوست دارید در پایان چند کالری سوزانده باشید . این هدف گذاری موجب تسلط بر تمرین ها می شود  و مطمئن باشید  که به زودی نتایج بسیار موثری خواهید گرفت. مطالعات نشان می دهد که تمرین با الپتیکال ، فواید زیادی برای قلب و عروق دارد ، اما بر روی مفاصل مؤثر تر است . این دستگاه برای افراد مبتلا به درد مفاصل، مانند آرتریت فوق العاده است. به یاد داشته باشید که برای داشتن استخوان های قوی و پیشگیری از پوکی استخوان نیاز  به تمرینات موثر تری دارید. اگر شما برای تمرین کردن فقط از الپتیکال استفاده می کنید، حتما در برنامه ورزشی خود از شدت و سختی دستگاه را زیاد کنید بعد از آن استفاده کنید. اسکی فضایی همانند بسیاری از وسایل ورزشی دیگر مثل تردمیل تنها برای قسمتی از حرکات ورزشی مناسب هستند و این بدین معنی است که این دستگاه ها برای تمام تمرینات ما در جهت تناسب اندام یا عضله سازی مناسب نیستند ؛ و برای عضله سازی تمام بدن باید با توجه به نیاز و برنامه خود ، حرکات ورزشی مناسبی انجام دهید . یکی از فواید بی نظیر الپتیکال این است که شما با در اختیار داشتن چند برنامه متنوع می توانید گام مثبتی جهت تناسب اندام داشته باشید  و چالش های بیشتری را برای خود ایجاد کنید، برنامه هایی نظیر : مقدار مقاومت ، سرعت گام ها و برنامه های از پیش تعیین شده.

چند ایده برای تغییر روال عادی تمرینات شما :
1- افزایش مقاومت و سختی دستگاه  در هر  ۵ دقیقه
2- شروع کردن تمرینات با یک سرعت ثابت  و افزایش تدریجی مقاوت و سختی آن
3- شروع تمرینات با سرعت پایه به مدت ۲ دقیقه ، و افزایش سرعت و  برگرداندن سرعت به سرعت پایه بعد از ۱ دقیقه  و تکرار کردن این کار برای چند مرتبه .

قدرت بین قسمت بالا و پایین بدن در استفاده از اسکی فضایی مشترک است. برای انجام تمرین موثر تر، به طور مداوم با فشار دادن و کشیدن دسته های الپتیکال در کنار حفظ موقعیت صحیح بدن، کشیده و صاف نگه داشتن شانه ها و پدال زدن در حالت درست ، موجب به چالش کشیدن همه عضلات بدن می شود . در حالت دوم میتوانید بدون دسته هم استفاده کنید. در این حالت، بیشترین قدرت را برای قسمت پایین تنه بدن ایجاد می کند و نیاز به تعادل بیشتری دارید. به طور کلی برای داشتن موثرین ترین حالت کار با اسکی فضایی عضلات ABS را درگیر کنید و در هنگام پدال زدن دسته ها را به زاویه ۹۰ درجه به جلو و عقب حرکت دهید.

شما میتوانید برای اطلاع از قیمت الپتیکال و خرید انواع مختلف آن به فروشگاه طاها لند مراجعه فرمایید.

ورزش کردن با الپتیکال به چه صورت می باشد ؟
ورزش کردن با الپتیکال مانند چند حرکت ورزشی شامل پله نوردی، پدال زدن و انجام حرکاتی مانند اسکی کردن است.
تلفن برای مشاوره در زمینه انتخاب الپتیکال چه شماره ای می باشد ؟
جهت مشاوره در زمینه انتخاب الپتیکال با تلفن 02188565679 تماس بگیرید .
فایده ورزش با الپتیکال چیست ؟
ورزش با الپتیکال باعث می شود که به تناسب اندام برسید .
وضعیت دسته ها در هنگام پدال زدن به چه صورت باید باشد ؟
در هنگام پدال زدن دسته ها را به زاویه ۹۰ درجه به جلو و عقب حرکت دهید.
ارسال نظر / پرسش در مورد نحوه صحیح ورزش با الپتیکال یا اسکی فضایی
CAPTCHA
تماس با طاها لند
تهران ، شهرک غرب ، بلوار دریا ، خیابان گلها ، توحید 5 ، پلاک 32 ، مجتمع طاها
logo-samandehi
فروشگاه تجهیزات ورزشی طاها لند

ما ( گروه بازرگانی ورزشی طاها - شرکت و بازرگانی مدیران صنعت طاها ) با فعالیتی 17 ساله در صنعت ورزش، پس از واردات و پخش تجهیزات ورزشی خانگی (تردمیل و دوچرخه ) ، با توجه به نیاز روز افزون ورزشکاران و جامعه ورزش به لوازم بدنسازی با کیفیت باشگاهی، اقدام به واردات کلیه محصولات هوازی و بدنسازی کردیم و  نماینده انحصاری برندهای معتبر mbh و PowerMax و Seg هستیم.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه بازرگانی ورزشی طاها می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح