نحوه صحیح ورزش با تردمیل

دستگاه تردمیل

تردمیل یک دستگاه ورزشی است که به اسم های دو برقی، دو درجا و یا دو ثابت هم شهرت یافته‌ است، تردمیل وسیله‌ای است که این شرایط را فراهم میکند تا بتوانیم در فضای بسته هم بدویم.

دستگاه تردمیل که اکثراً  دارای موتور است ، شامل تسمه پهنی است که با گردش به دور غلطک ها بر روی صفحه اصلی امکان دویدن و راه رفتن با سرعتهای موردنظر را فراهم میکند. تردمیل دارای دو نوع خانگی و باشگاهی است که امکان استفاده از آن در این دو مکان فراهم است. که تردمیل خانگی نسبت به تردمیل باشگاهی کوچک تر ، سبک تر و اکثراً قابل حمل است و همچنین قیمت تردمیل خانگی معمولا از باشگاهی ارزان تر می باشد.

اکثر تردمیل‌ها دارای نمایشگر دیجیتالی هستند

اکثر تردمیل‌ها دارای نمایشگر دیجیتالی هستند که شیب ، سرعت ، ضربان قلب، مسافت، کالری مصرف شده، و زمان استفاده را نشان می‌دهد.

تردمیل در بیشتر باشگاه‌های ورزشی برای انجام ورزش های هوازی حضور ثابتی دارد و  یکی از بهترین و پر کاربرد ترین وسایل ورزشی برای کاهش وزن و تناسب اندام می باشد.

اصول صحیح ورزش با تردمیل

1- حتما دفترچه راهنمای تردمیل را بخوانید تا با کنسول کنترل آن آشنا شوید

کنسول تردمیل شامل دکمه شروع و توقف، دکمه های مخصوص انتخاب برنامه، دکمه های سرعت و شیب و ، دکمه مخصوص تنظیم وزن و همچنین دارای کلید اضطراری توقف برای مواقعی که از کنترل خارج میشود است .

2- در شروع کار همیشه از سرعت های کم و تقریبا مثل پیاده روی استفاده کنید

در ابتدای استفاده از تردمیل سرعت تان را بین ۵-۳  تنظیم کنید. سرتان را بالا بگیرید و درست وسط تسمه تردمیل راه بروید.

3- بدون كفش و کتانی مناسب روي تردميل ندوید.

خيلي‌ها بعد از خرید تردمیل نمي‌دانند چطور بايد از وسیله ورزشی تردمیل استفاده كنند. براي همين مدتي پس از استفاده از آن با مشكلات و عوارض متعددي روبه‌رو مي‌شوند و تردميل را علت اصلي اين همه مشكل مي‌دانند. در حالي كه متخصصان مي‌گويند هنگام استفاده از تردميل هم بايد نكاتي را در نظر داشت و اصولي را رعايت كرد.

وقتي قصد استفاده از تردمیل را دارید حتما بايد روش های درست دويدن و پياده‌روي را در نظر داشته باشيد و آنها را انجام دهید. به عنوان مثال برخي افراد بدون كفش روي تردميل مي‌روند و مشغول ورزش مي‌شوند، در صورتی كه اين كار بسيار غلط است و مي‌تواند موجب بروز صدمات و آسيب‌هاي جدی به فرد شود. پس حتماً هنگام استفاده از تردميل از كفش و کتانی ورزشی مناسب استفاده كرد.

اگر قصد استفاده از شیب دستگاه تردمیل را دارید ، ابتدا بايد اطمینان حاصل کنید که راه رفتن روي سطح شيب‌دار مشكلي براي سلامتی شما ايجاد نمي‌كند. سرعت تردمیل نيز بايد طوري باشد كه به كمك آن به مقدار مناسب ضربان قلب رسيد و نه بيش از آن.

در صورتي كه فرد بيماري خاصي داشته باشد يا در روزهاي اول پس از استفاده از دستگاه تردمیل با شرايط خاصي روبه‌رو شود، حتما بايد به پزشک متخصص مراجعه كند. برای کسی که از سلامت جسمانی کامل برخوردار است پیشنهاد می شود که در طول روز نیم ساعت و با شیب صفر درجه از تردمیل استفاده کند و ابتدا حتما یک پیاده روی با سرعت کم جهت گرم کردن بدن بروی دستگاه تردمیل داشته باشد.

هر تردمیل دارای محدودیت تحمل وزن کاربر را دارد که موقع خرید باید به این مسئله توجه داشته باشید ، بنابراین وزن فرد استفاده کننده از تردمیل باید به اندازه ظرفیت دستگاه تردمیل باشد.

4- کسانی که درد زانو و مشکلات دیگر دارند میتوانند از تردمیل استفاده کنند؟
بعضی اشخاص تصور مي‌كنند چون پاها يا زانوهايشان مشکل دارد و یا درد مي‌كند، نبايد روي تردميل بروند. اشخاصی هم هستند از این واهمه دارند كه تردميل عاملي براي بروز بيماري‌هاي مختلف باشد،  و به این دلیل سراغ آن نمي‌روند، در حالي كه اين روزها در بيشتر باشگاه‌های ورزشی مي‌توان دستگاه‌ تردمیل را ديد و به كمك آنها مشغول ورزش شد.

به طور كلي شرايط خاصي وجود ندارد كه از استفاده از تردميل جلوگیری کند و مانع آن شود ، همان‌طور كه همه افراد بايد پياده‌روي كنند، همه هم مي‌توانند از تردميل استفاده كرده و به وسیله آن فعاليتشان را افزايش دهند. ولي نكته مهم اين است كه در شرايط خاص مواقع خرید تردمیل  باید شرایط خاص خود را در نظر گرفت تا بتوان از تردمیل درست استفاده كرد؛ به عنوان مثال شخصی كه تعادل خوبي ندارد بايد از تردميلي استفاده كند كه در دو طرف آن دسته‌هايي وجود داشته باشد تا به كمك آنها بتواند روي تردميل راه برود و تعادلش را حفظ كند. همچنين شخصی كه زانو درد دارد پيش از رفتن روی تردميل بايد با تقويت عضلات چهارسر ران و ورزش کردن ، از بروز مشكل بيشتر پيشگيري كند.

5- روی تردمیل روزي چند بار روی تردمیل بدويم؟
چون دستگاه تردميل در باشگاه‌ها يا محیط های خانگی و هوم جیم ها قرار دارد و هميشه قابلیت دسترسی دارد  و هر ساعتي از روز مي‌توان از آن استفاده كرد، شايد اين سوال براي ما پيش بيايد كه چند بار در روز مي‌توان روي تردميل رفت و چند دقيقه مي‌توان با آن ورزش کزد ؟

به طور كلي توصيه مي‌شود براي حفظ سلامتی، پنج روز در هفته و هر دفعه حداقل 30 دقيقه ورزش‌هاي هوازي انجام دهيد. بنابراين اگر كسي ورزشكار حرفه‌اي نباشد و بيش تر از حدمجاز در روز ورزش كند، نه تنها كار مفیدی انجام نداده ، بلكه احتمال بروز صدمات را نيز افزايش می دهد . استفاده از تردميل هم محدوديت‌هايي دارد و استفاده بيشتر از تردمیل به معناي سود بيشتر نيست.توصيه مي‌شود با توجه به برنامه ریزی و هدفی كه داريد، زمان و شدت ورزش را تعيين و طبق آن از تردميل استفاده كنيد.

6- قبل از دویدن روی تردمیل
بعضي‌ها تصور میکنند به دلیل اینکه تردميل گوشه اتاقشان یا سالن قرار گرفته، مي‌توانند به محض اين ‌كه اراده كردند، روي آن بروند و مشغول ورزش شوند، غافل از اين‌كه ورزش كردن با تردمیل، مقدماتی دارد و پيش از آن بايد بدنتان را حسابي گرم و آماده كنيد.

پیش از استفاده از تردميل مثل دیگر ورزش‌ها حتما بايد بدن خود را گرم كنيد. کسانی که از تردمیل در خانه به منظور دست یابی به سلامتی و تناسب اندام استفاده می کنند ابتدا برای شروع باید دستگاه را در شیب صفر درجه قرار دهند. پس از استفاده از تردمیل نیز باید پیاده روی آرام بروی دستگاه داشته و سپس سرعت را کم کم بالا برده و شروع به دویدن کنند.

7- لزوماً نباید خسته شوید
خيلي‌ها فکرمي‌كنند هر چه ورزش با تردمیل سنگين‌تر و خسته‌كننده‌تر باشد، بهتر و مفيدتر و تاثيرش هم بيشتر است. در حالیکه این طرز تفکر اشتباه است. خستگي ناشي از ورزش و کار با تردمیل بايد طي مدت 8 تا 12 ساعت برطرف شود، ولي چنانچه اين حالت ادامه داشته و پس از 24 ساعت فرد باز هم احساس خستگي كند، مشخص مي‌شود شدت ورزش مناسب نبوده و چنين روشي مي‌تواند در طول زمان موجب بروز صدمات جدی شود.

ارسال نظر / پرسش در مورد نحوه صحیح ورزش با تردمیل
CAPTCHA
تماس با طاها لند
تهران ، شهرک غرب ، بلوار دریا ، خیابان گلها ، توحید 5 ، پلاک 32 ، مجتمع طاها
logo-samandehi
فروشگاه تجهیزات ورزشی طاها لند

ما ( گروه بازرگانی ورزشی طاها - شرکت و بازرگانی مدیران صنعت طاها ) با فعالیتی 17 ساله در صنعت ورزش، پس از واردات و پخش تجهیزات ورزشی خانگی (تردمیل و دوچرخه ) ، با توجه به نیاز روز افزون ورزشکاران و جامعه ورزش به لوازم بدنسازی با کیفیت باشگاهی، اقدام به واردات کلیه محصولات هوازی و بدنسازی کردیم و  نماینده انحصاری برندهای معتبر mbh و PowerMax و Seg هستیم.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه بازرگانی ورزشی طاها می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح