چت در واتساپ

10 دلیل کم نشدن وزن

کاهش وزن همیشه به همان سرعتی که دوست دارید اتفاق نمی افتد. در حالی که کاهش وزن سالم ممکن است زمان بر باشد ، دلایلی وجود دارد که ممکن است کاهش وزن نداشته باشید که در اینجا به 10 علت آن میپردازیم.
به عنوان مثال ، ممکن است به یک تمرین منظم متعهد باشید ، اما به اندازه کافی کالری نمی سوزانید. شاید شما به اندازه کافی ورزش می کنید و خوب غذا می خورید ، اما یک بیماری دارید که کاهش وزن شما را مختل می کند.
موارد زیادی وجود دارد که می تواند بر کاهش وزن تأثیر بگذارد ، بعضی از آنها ممکن است بیش از موارد دیگر آشکار باشد. ولی پیشنهاد میشود که همه موارد را مورد بررسی قرار دهید.

1- کم خوابی

کم خوابی می تواند باعث اضافه وزن شود . یک مطالعه در سال 2006 نشان داد زنانی که پنج ساعت در شب می خوابند بیشتر از زنانی که هفت ساعت می خوابند ، چاق می شوند.  محققان حدس می زنند:
•    کم خوابی حتی ممکن است احساس گرسنگی در شما ایجاد کند.
•    کم خوابی ممکن است بر ترشح کورتیزول ( یکی از هورمون های تنظیم کننده اشتها ) تأثیر بگذارد.
•    خستگی ممکن است باعث شود شما از ورزش صرف نظر کنید یا به سادگی حرکت کنید و کالری کمتری بسوزانید.
داشتن خواب کافی در صورتی که میخواهید کاهش وزن داشته باشید، بسیار مهم است ، نه فقط به دلیل اینکه از نظر جسمی بر شما تأثیر می گذارد ، بلکه از نظر ذهنی نیز بسیار مهم است.
کمبود خواب می تواند احساس دمدمی مزاجی و گیجی در شما ایجاد کند و حتی می تواند یاعث افسردگی شود ، که می تواند بر فعالیت و انتخاب مواد غذایی تأثیر بگذارد.
هر روز در یک ساعت مشخص بلند شدن و خوابیدن ، اجتناب از حوردن مواد محرک مانند کافئین چندین ساعت قبل از خواب و سایر تغییرات می تواند تا حد زیادی در بهبود خواب شما کمک کند.

2- استرس

استرس داشتن با افزایش وزن ارتباط مستقیم دارد . استرس مداوم می تواند باعث آسیب به سلامت شما شود. در اینجا به چند نوع استرسی که می تواند بر کاهش وزن شما موثر باشد ، اشاره کردبم .
هوس کردن :
وقتی استرس داریم یا ناراضی هستیم ، بسیاری از ما به دنبال “فست فود” هستیم که سرشار از قند و چربی هستند.
بالا بردن کورتیزول:
مانند کم خوابی ، استرس بیش از حد باعث افزایش کورتیزول می شود. این نه تنها اشتها را افزایش می دهد ، بلکه می تواند باعث ذخیره اضافی چربی های شکمی شود.
صرف نظر کردن از ورزش:
احساس ضعف ، خستگی یا استرس می تواند یک تمرین را بسیار دلهره آور نشان دهد.
 خلوت کردن با خود در طول روز برای آگاهی از خود ، شروع خوبی برای مقابله با استرس مزمن است. مراقبه آگاهانه راهی خوب برای ایجاد آرامش بیشتر در زندگی شماست.
مطالعه منتشر شده در مجله Eating Behaviors نشان داد که مراقبه می تواند پرخوری را کاهش دهد و به کاهش احساسی خوردن غذا کمک کند.
به خاطر داشته باشید که استرس مزمن به راحتی و به تنهایی حل نمی شود. صحبت با یک مشاور یا پزشک می تواند به شما در شناسایی عوامل استرس زا و بهترین روشهای کنترل آنها کمک کند.

3- پرخوری

یکی از مهمترین عوامل کاهش وزن این است که بداتید در برابر کالریی که میسازانید ، چه مقدار کالری دریافت میکنید( کالری در برابر کالری ).
شاید دقت نکرده باشید ، اما اگر کالری دریافتی خود را محاسبه کنید ، شاید متوجه شوید که بیش از حد کالری دریافت میکنید در حقیقت ، تحقیقات نشان داده است که بسیاری از ما مقدار غذا خوردن را دست کم می گیریم ، به خصوص هنگامی که برای غذا خوردن بیرون می رویم.
مطالعه ای که در سال 2008 در JAMA منتشر شد ، حاکی از آن است که افراد مورد بررسی در تحقیق تقریباً 100٪ از کالری موجود در یک ماده غذایی پر کالری را دست کم گرفته اند.
به عنوان مثال ، هنگام ارزیابی میزان کالری آلفردو یا مرغ در یک رستوران ، شرکت کنندگان کالری را 463 تا 956 واحد دست کم گرفتند. این یک اختلاف کاملا بزرگ است و به راحتی می تواند اهداف کاهش وزن را تحت تأثیر قرار دهد. برای پیگیری دقیق رژیم غذایی خود ، این نکات را امتحان کنید.
نیازهای خود را تعیین کنید
با محاسبه میزان کالری برای کاهش وزن شروع کنید.
 
یک دفتر یاد داشت برای وعده های غذایی داشته باشید
داشتن عادت نوشتن آنچه که میل میکنید باعث می شود که واقعاً به آنچه می خورید فکر کنید. می توانید از دفترچه یادداشت یا اپلیکیشن یادداشت بر روی موبایل خود استفاده کنید ، مانند My Food Diary. مصرف غذای خود را حداقل تا یک هفته هر روز وارد کنید.
 
رژیم غذایی خود را تجزیه و تحلیل کنید
وب سایت های ردیابی آنلاین اغلب به شما نمای کلی از میزان کالری مصرفی و تجزیه مواد مغذی مختلف را می دهند. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا از عادات غذایی کلی خود یک نگاه عینی داشته باشید تا بتوانید به دنبال روش های کاهش کالری باشید. حتی ممکن است کار با یک متخصص تغذیه  را در نظر داشته باشید که می تواند مشاوره خوبی به شما ارائه دهد .

4- سوخت و سار آهسته بدن

به چند دلیل ممکن است سوخت و ساز بدن ( متابولیسم ) کند شود ، یکی از آنها افزایش سن است.
اگر هنوز همان مقدار کالری که متابولیسم شما کاهش می یابد را می خورید ، ممکن است وزن شما به مرور افزایش پیدا کند. همین حالا ورزش را شروع کنید و وزنه بزنید تا متابولیسم بدن شما کنترل نشود.

5- کم ورزش کردن

مطمئناً ورزش یک عنصر اساسی در کاهش وزن است ، اما سخت است که بفهمید تمرینات درستی انجام می دهید یا به اندازه کافی کالری می سوزانید. با دیدن برنامه کلی خود شروع کنید تا دریابید که چه مقدار ورزش می کنید و چه مقدار واقعی نیاز دارید.
 برای کاهش وزن ، متخصصان معمولاً 60 تا 90 دقیقه ورزش در روز را توصیه می کنند. اگر تمرینات با شدت بالا انجام می دهید ، 30 دقیقه توصیه میشود.
 اگر اهل ورزش نیستید برای شزوع لازم نیست که دو ساعت در روز تمرین کنید. در واقع ، این فکر بدی است ، زیرا  می تواند منجر به آسیب دیدگی شود. بعد از مدتی زمان و شدت تمرین را افزایش دهید به کاهش وزنتان کمک کند.
علاوه بر ورزش ، سعی کنید تا جایی که می توانید تحرک داشته باشید، هر زمان که ممکن است پیاده روی کنید ، حرکات کششی انجام دهید ، یک گام شمار استفاده کنید تا ببینید چقدر باید مسافت طی کنید ، زمان تلویزیون دیدن خود را محدود کنید و …
اگر بیش از 8 ساعت در حالت نشسته باشید ، این می تواند یکی دیگر از دلایل مشکل در کاهش وزن باشد. اگر متوجه شدید که تمرینات شما بسیار شگفت انگیز است ، یافتن راه هایی برای ادامه مسیر مهم است.

6- بیخیال شدن برنامه در آخر هفته ها و تعطیلات


این خیلی مایه تاسف است که می توانید در طول هفته عملکرد خوبی داشته باشید  ولی در آخر هفته از تمرینات و رژیم خود کمی صرف نظر کنید. اگرچه استراحت کردن بعضی مواقع خوب است ، اما ترک دائمی آن در آخر هفته می تواند به اهداف کاهش وزن شما آسیب برساند.
به طور کلی ، برای از سوزاندن یک کیلو چربی در هفته ، باید روزانه 500 کالری با رژیم غذایی و یا ورزش کاهش دهید. اگر فقط پنج روز این کار را انجام دهید ، در طی دو روز آینده پرخوری کنید یا از تمرین خود صرف نظر کنید ، این یک قدم به جلو و دو قدم به عقب رفتن است.
در اینجا چند پیشنهاد آوردیم تا آخر هفته ها مانع سرعت کاهش وزن نشود
•    اگر تمام هفته سالم غذا می خورید ، خیلی دوست دارید که برای خود جایزه ای در نظر بگیرید. ااین کار به شما انگیره میدهد، اما سعی کنید به جای غذا ، با تجربیاتی مانند سفر به سینما یا مرکز خرید به خود جایزه دهید.
•    خوب است که در روزهای آخر هفته کمی استراحت کنید ، اما این بدان معنا نیست که باید کاملاً بی تحرک باشید. یک پیاده روی خوب با خانواده یمیتواند به شما کمک کند.
•    اگر دوست دارید در آخر هفته کمی افراط کنید ، برنامه های غذایی خود را در برنامه رژیم غذایی و ورزش برنامه ریزی کنید تا بتوانید واقعاً از آنها لذت ببرید. اگر شب جمعه پیتزا می خواهید ، اوایل هفته ناهار سبک تری را برنامه ریزی کنید و مثلاً تمرین روز چهارشنبه خود را بالا ببرید.

7- داشتن شرایط پزشکی

کاهش وزن یک روند پیچیده است که شامل عوامل مختلفی است. بعضی از آنها را می توانیم کنترل کنیم ، مانند رژیم غذایی و ورزش. ما همچنین می توانیم برای کنترل استرس و ایجاد عادات خواب خوبی داشته باشیم.
برخی از عوامل تأثیرگذار بر کاهش وزن هستند که ما قادر به کنترل آنها نیستیم ، مانند ژن ها ، تفاوت های جنسی (از جمله تأثیر هورمون ها) ، تغییرات مربوط به سن و نوع بدن فردی ما.
اگر علی رغم تغییر در رژیم غذایی و سطح فعالیت خود ، وزنتان کاهش پیدا نمیکند ، به پزشک خود مراجعه کنید باآزمایشات مختلف به نتیجه ای برسید.

8- عادت کردن بدن به رژیم و عدم کاهش وزن

تقریباً همه در نهایت به فلات کاهش وزن می رسند. همانطور که بدن شما با تمرین سازگار می شود ، کارآمدتر می شود. با گذشت زمان ، بدن شما برای انجام همان تمرین کالری کمتری مصرف خواهد کرد.
کاهش وزن شما شروع به کند شدن می کند و حتی ممکن است متوقف شود. دلایل مختلفی برای فلات وجود دارد. در اینجا نگاه دقیق تری به این موضوع میکنیم .
انجام تمرین مشابه:
بدن شما برای پیشرفت باید به چالش کشیده شود ، بنابراین مطمئن شوید که هر چهار تا شش هفته برنامه خود را تغییر می دهید.
کم کالری خوردن:
اگر بدن شما سوخت کافی برای حفظ سطح فعالیت شما را ندارد ، بدن به جای سوزاندن ، کالری را حفظ می کند.
تمرین بیش از حد:
اگر بیش از حد ورزش کنید ، بدن شما ممکن است این امر باعث کاهش سوزاندن کالری شود.
روش های مختلفی برای کمک به شکستن فلات کاهش وزن وجود دارد ، از جمله تغییر تمرینات انجام شده و تغییر شدت یا مدت زمان. سعی کنید روش های مختلفی را امتحان کنید.

9- عجله

صرف کاهش وزن به این معنی نیست که نتایج مثبتی کسب نمی کنید. بدن شما ممکن است تغییراتی ایجاد کند که یک مقیاس به سادگی قادر به اندازه گیری آن نباشد ، بنابراین ارزیابی موفقیت شما در مورد وزن شما گاهی اوقات دلسرد کننده است. و باید در این امر صبر داشته باشید تا به نتیجه برسید.
آیا انتظار برای کاهش وزن من واقع بینانه هستند؟
کارشناسان اتفاق نظر دارند که کم کردن 200 گرم تا 1 کیلو در هفته طبیعی است. اگر سعی کنید بیش از این وزن کم کنید ، پایدار نیست.

آیا من نتیجه ای می بینم؟
ترازو را فراموش کنید. روش سنجش را تغییر دهید. در اینجا چند پیشنهاد برای شما آوردیم :
•    کم کردن سایر حتی اگه وزنتان کاهش پیدا نمیکند.
•    تغییر سایز لباس ها
•    لاغر شدن در جایی
ممکن است دآن قسمت هایی از بدنتان که دوست دارید کاهش سایز داشته باشد ، تغییر نکند ، اما این به این معنی نیست که در قیمت های دیگر بدن لاغری صورت نمیگیرد.
آیا به خودم وقت کافی داده ام؟
دیدن تغییرات قابل توجه اغلب سه ماه یا بیشتر طول می کشد. برای بسیاری از افراد ، ممکن است بیشتر طول بکشد. به خاطر داشته باشید که روند کار همیشه خطی نیست. تا 100 درصد مواقع برنامه و برنامه غذایی خود را مطابق حرف رعایت نکنید ، هفته به هفته با همان سرعت کاهش وزن نخواهید داشت.
آیا من مزایای  دیگری نیز دارم؟
به عبارت دیگر ، آیا شما احساس بهتری دارید؟ خواب خوب؟ احساس قویتری می کنید؟ اگر هرگز دلسرد شدید ، لیستی تهیه کنید و به آن مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که اینها پیروزی های بزرگی نیز هستند.
 

10- داشتن اهداف غیر واقعی

بسیاری از افراد تصور غیرواقعی درباره معنای داشتن وزن سالم دارند. اگر تمام دلایلی را که می خواهید لاغر شوید و ارتباطی با ظاهر شما دارد از بین ببرید ، دلایل دیگری برای کاهش وزن وجود دارد ؟ آیا در معرض بیماری های پزشکی مانند دیابت یا بیماری های قلبی هستید؟ آیا BMI شما در محدوده ای ناسالم است؟
مکالمه با پزشکو مشاور می تواند به شما کمک کند تا مطابق با خواسته ها و اهداف خود رژیم غذایی و ورزشی مناسبی داشته باشید.
به یاد داشته باشید که بدن سالم همه به یک شکل به نظر نمی رسد و تفکر منفی می تواند شما را فریب دهد و به چیزهایی درباره خودتان باور کنید که درست نیستند. سعی کنید روی تمام مواردی که درباره بدن خود دوست دارید تمرکز کنید. قدردانی از تمام کارهایی که بدن شما می تواند انجام دهد می تواند به بهبود تصویر بدن شما کمک کند.

ارسال نظر / پرسش در مورد 10 دلیل کم نشدن وزن
CAPTCHA
تماس با طاها لند
تهران ، شهرک غرب ، بلوار دریا ، خیابان گلها ، توحید 5 ، پلاک 32 ، مجتمع طاها
logo-samandehi
فروشگاه تجهیزات ورزشی طاها لند

ما ( گروه بازرگانی ورزشی طاها ) با فعالیتی 16 ساله در صنعت ورزش، پس از واردات و پخش تجهیزات ورزشی خانگی (تردمیل و دوچرخه ) ، با توجه به نیاز روز افزون ورزشکاران و جامعه ورزش به لوازم بدنسازی با کیفیت باشگاهی، اقدام به واردات کلیه محصولات هوازی و بدنسازی کردیم و  نماینده انحصاری برندهای معتبر mbh و PowerMax و Seg هستیم.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به گروه بازرگانی ورزشی طاها می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح